WYJAZD DO SCHRONISKA DLA BEZDOMNYCH ZWIERZĄT W PUŁAWACH
W dniu 29.05.2024 r. uczniowie naszej szkoły odwiedzili Schronisko dla Bezdomnych Zwierząt w Puławach.
Trzy tygodnie przed wyjazdem odbyła się zbiórka karm oraz rzeczy dla psów i kotów. Cieszymy się, że dzieci oraz rodzice wykazali się tak dużym zainteresowaniem i chętnie przystali na propozycję zbiórki.
Głównym założeniem i celem akcji było uwrażliwienie uczniów na los bezdomnych zwierząt oraz chęć kształtowania u dzieci gotowości niesienia pomocy bezbronnym i skrzywdzonym zwierzętom.
Celem wycieczki było również poznanie zasad funkcjonowania schroniska, a także przekazanie karmy i rzeczy dla zwierząt, którą zgromadziły dzieci wraz z rodzicami z całej naszej szkoły.
Schronisko zapewnia miejsce dla około 100 psów oraz około 30 kotów. Na jego terenie znajdują się boksy dla psów przebywających na kwarantannie oraz boksy dla psów, które są w pełni przygotowane do adopcji. Boksy są zarówno pojedyncze, jak i podwójne. Są w nich mniejsze budy oraz większe, tak by zapewnić psom jak największy komfort pobytu. W budynku schroniska znajduje się kwarantanna dla kotów oraz dwie kociarnie. Jedna kociarnia posiada wolierę, czyli wybieg dla kotów.
Gdy dotarliśmy na miejsce przekazaliśmy wszystkie przywiezione przez nas dary.
Podczas wycieczki dzieci dowiedziały się, w jaki sposób funkcjonuje schronisko oraz jak wyglądają pomieszczenia dla psów i kotów.
Opiekunowie zwierząt przedstawili naszym uczniom rezydentów schroniska. Pracownik schroniska opowiedział, w jaki sposób dostają się tam zwierzęta. Każdy piesek ma swoje imię, swój kojec i miskę z wodą oraz jedzeniem. Dowiedzieliśmy się też o dobrych ludziach – wolontariuszach, którzy wyprowadzają psy na spacer. My także poszliśmy na spacer z pieskami.
Na zakończenie naszej wizyty zrobiliśmy sobie pamiątkowe zdjęcia z pracownikami schroniska, którzy podziękowali nam za wsparcie i pomoc zwierzętom.
Ta wizyta to znakomity przykład na to, że już od najmłodszych lat warto uczyć miłości i szacunku do innych. Uświadomiła nam, że los tych zwierząt w dużym stopniu zależy od człowieka, który często je krzywdzi.
Zachęcamy wszystkich do udzielania pomocy bezdomnym zwierzętom. Dzięki temu możemy uczyć naszych wychowanków przyjaznego stosunku do innych stworzeń i tego, jak wiele zależy od naszej dobrej woli.
Szkolne Koło PCK