PROCEDURA FUNKCJONOWANIA SZKOŁY W CZASIE EPIDEMII
Spot TVP Bezpieczna szkoła:
https://www.youtube.com/watch?time_continue=2&v=CEl7eBx2wsE&feature=emb_title
§ 1. Organizacja zajęć w szkole.
Do szkoły może uczęszczać wyłącznie uczeń zdrowy, bez objawów infekcji lub choroby zakaźnej oraz gdy domownicy nie przebywają w izolacji w warunkach domowych.
Rekomenduje się ograniczenie korzystania z transportu publicznego, na rzecz pojazdów prywatnych lub przemieszczania się pieszo oraz środkami indywidualnymi z zachowaniem zasad bezpieczeństwa (np. rower).
Na terenie szkoły obowiązują ogólne zasady higieny, tj. częste mycie rąk wodą z mydłem, ochrona podczas kichania i kaszlu oraz unikanie dotykania oczu, nosa i ust. Informacje o zasadach higieny umieszcza się w miejscach ogólnie dostępnych w szkole.
Przy wejściu do budynku szkoły umieszczona jest informacja o obowiązku dezynfekowania rąk oraz instrukcja użycia środka dezynfekującego
Rodzice dziecka mają obowiązek zaopatrzyć dziecko w maseczki (rekomendowana maseczka chirurgiczna) do zastosowania w przestrzeni wspólnej szkoły lub gdy nie ma możliwości zachowania dystansu oraz przestrzeni publicznej – zgodnie z aktualnymi przepisami prawa.
Pracownicy i uczniowie powinni zachować odpowiedni dystans przebywając na terenie szkoły, w szczególności w czasie przerw.
Na terenie szkoły jest rekomenduje się zakrywanie nosa i ust (maseczką) w przestrzeniach wspólnych lub gdy nie ma możliwości zachowania dystansu.
W salach lekcyjnych, w których zajęcia prowadzą różni nauczyciele, obowiązuje:
a/ zachowanie odległości między stolikiem nauczyciela, a ławkami uczniów, co najmniej 1,5 m, chyba, że pomiędzy stolikiem nauczyciela a ławkami uczniów znajduje się przegroda w wysokości co najmniej 1,5 m, licząc od powierzchni stolika.
b/ przed rozpoczęciem zajęć zdezynfekowanie powierzchni dotykowej biurka nauczyciela,
c/ zakładanie maseczki przez ucznia, gdy podchodzi do niego nauczyciel,
d/ zakładanie maseczki przez nauczyciela, gdy nie zachowuje dystansu minimum 1,5 m. lub podchodzi do ucznia.
Uczeń wchodzi do szkoły w maseczce, dezynfekuje ręce, korzysta z szatni, myje ręce wodą z mydłem, a następnie przechodzi do wskazanej sali lekcyjnej.
Uczeń regularnie myje ręce wodą z mydłem, szczególnie po przyjściu do szkoły, przed jedzeniem, po powrocie ze świeżego powietrza, po skorzystaniu z toalety.
Uczeń powinien mieć własne przybory i podręczniki, które w czasie zajęć mogą znajdować się na stoliku szkolnym, w tornistrze lub we własnej szafce.
Uczniowie nie powinni wymieniać się przyborami szkolnymi między sobą.
Uczeń nie powinien zabierać do szkoły niepotrzebnych przedmiotów. Ograniczenie to nie dotyczy dzieci ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi, w szczególności z niepełnosprawnościami. W takich przypadkach nauczyciel jest zobowiązany dopilnować, aby dzieci nie udostępniały swoich zabawek innym, natomiast opiekunowie dziecka powinni zadbać o regularne czyszczenie (pranie lub dezynfekcję) zabawek, rzeczy.
Wychowawcy są zobowiązani do poinformowania uczniów o zasadach zachowania na terenie szkoły obowiązujących w czasie epidemii, w pierwszym dniu pobytu uczniów szkole, oraz do systematycznego przypominania tych zasad.
Wychowawca każdego oddziału uaktualni numery telefonów oraz adresy e-mailowe rodziców uczniów w celu szybkiej i skutecznej komunikacji.
Opiekunowie odprowadzający dzieci mogą wchodzić do budynku szkoły lub na teren szkoły, zachowując zasady:
1 opiekun z dzieckiem/dziećmi,
dystans od kolejnego opiekuna z dzieckiem/dziećmi min. 1,5 m,
dystans od pracowników szkoły min. 1,5 m;
opiekunowie powinni przestrzegać obowiązujących zasad związanych z bezpieczeństwem zdrowotnym obywateli.
Jeżeli nauczyciel lub pracownik obsługi zaobserwuje u ucznia objawy, które mogą wskazywać na infekcję dróg oddechowych (w szczególności temperatura powyżej 38˚ C, kaszel, duszności), powinien odizolować ucznia w odrębnym pomieszczeniu lub w wyznaczonym miejscu, zapewniając minimum 2 m odległości od innych osób, i niezwłocznie powiadomić rodziców/ opiekunów o konieczności pilnego odebrania ucznia ze szkoły (rekomendowany własny środek transportu). Osobą wyznaczona do opieki nad uczniem w pomieszczeniu do izolacji do czasu przybycia rodziców do szkoły jest woźna. W przypadku nieobecności woźnej Dyrektor szkoły wyznacza inną osobę.
Temperatura ciała mierzona jest termometrem bezdotykowym, który dezynfekowany jest po użyciu w danej grupie.
Każdy, kto wchodzi do budynku szkoły jest obowiązany skorzystać z płynu do dezynfekcji rąk, osłonić usta i nos.
Przy wejściu do budynku szkoły zamieszcza się informację o obowiązku dezynfekowania rąk oraz instrukcję użycia środka dezynfekującego.
Ogranicza się przebywanie w szkole osób z zewnątrz do niezbędnego minimum (obowiązuje je stosowanie środków ochronnych: maseczki, dezynfekcja rąk, tylko osoby bez objawów infekcji lub choroby zakaźnej, zachowanie dystansu od innych osób minimum 1,5 m).
Do szkoły mogą wchodzić tylko osoby bez objawów chorobowych sugerujących infekcję lub chorobę zakaźną i przebywać w wyznaczonych obszarach, tj. w gabinecie dyrektora oraz na korytarzu przy wejściu głównym lub bocznym.
Osoby trzecie mają mierzoną temperaturę przy wejściu do szkoły. Osoby z temperaturą 38˚C i wyższą nie zostają wpuszczone do szkoły.
Pracownicy administracji oraz obsługi szkoły są zobowiązani do ograniczenia do minimum kontaktów z uczniami oraz nauczycielami. W przestrzeni wspólnej obowiązuje stosowanie maseczki (rekomendowana maseczka chirurgiczna).
Lekcje rozpoczynają się z planem dla danej klasy. Uczniowie dochodzący przychodzą do szkoły na 5 minut przed rozpoczęciem lekcji.
Uczniowie dowożeni autobusem – zgodnie z harmonogramem dowozów.
Uczniowie klas I-III przebywają w wyznaczonej sali i mają ograniczony do minimum możliwość kontaktowania się z pozostałymi klasami.
Nauczycieli klas I – III zobowiązuje się do ustalenia różnych godzin przerw śródlekcyjnych i zajęć na boisku szkolnym, w taki sposób, by żadna grupa uczniów nie kontaktowała się z inną grupą. Przerwy zapewnia się stosownie do potrzeb dzieci, jednak nie rzadziej, niż co 45 minut.
Przerwy międzylekcyjne dla klas IV – VIII odbywają się zgodnie z i harmonogramem. W czasie przerw międzylekcyjnych obowiązuje zachowanie dystansu oraz zakrycie ust i nosa maseczką (rekomendowana maseczka chirurgiczna).
W przypadku sprzyjającej aury przerwy uczniowie spędzają na terenie szkoły z zachowaniem dystansu między klasami.
Sprzęty sportowe i programowe należy dokładnie czyścić i dezynfekować po każdym użyciu lub korzystać z przyborów jednorazowych. Przedmioty i sprzęty znajdujące się w sali, których nie można skutecznie umyć, uprać lub dezynfekować, należy usunąć lub uniemożliwić do nich dostęp.
Uczeń posiada własne przybory i podręczniki, które w czasie zajęć mogą znajdować się na stoliku szkolnym ucznia, w tornistrze lub w jego własnej szafce. Uczniowie nie mogą wymieniać się przyborami szkolnymi między sobą. Przybory i podręczniki można zostawiać w szkole, kiedy uczeń wraca do domu.
Podczas zajęć, w tym zajęć wychowania fizycznego i sportowych, w których nie można zachować dystansu, należy zrezygnować z ćwiczeń i gier kontaktowych.
Przedmioty i sprzęty znajdujące się w sali gimnastycznej, których nie można skutecznie umyć, uprać lub dezynfekować, należy usunąć lub uniemożliwić do nich dostęp.
Przedmioty i sprzęty wykorzystywane podczas zajęć należy czyścić lub dezynfekować, po każdym użyciu przez daną klasę.
W sali gimnastycznej podłoga będzie myta detergentem lub zdezynfekowana po każdym dniu zajęć.
W miarę możliwości zajęcia wychowania fizycznego należy prowadzić na otwartej przestrzeni.
Dziewczęta i chłopcy przebierają się na lekcje wychowania fizycznego w szatniach lub w wyznaczonym miejscu.
Należy wietrzyć sale, części wspólne (korytarze) co najmniej raz na godzinę, w czasie zajęć i podczas przerwy, a także w dni wolne od zajęć.
Zaleca się korzystanie przez uczniów z boiska szkolnego oraz pobyt na świeżym powietrzu na terenie szkoły, w tym w czasie przerw, z zachowaniem dystansu oraz zasad obowiązujących w przestrzeni publicznej.
W trakcie nauki muzyki uczeń powinien korzystać z własnego instrumentu.
Nauczyciel informatyki (zajęć komputerowych ) zapewni uczniom bezpieczne korzystanie z komputerów, które, jeżeli nie są przypisane do konkretnego ucznia, należy dezynfekować po każdym użyciu.
W miarę możliwości zajęcia komputerowe należy zorganizować w różne dni i po każdych zajęciach zdezynfekować komputery.
§ 2. Zasady korzystania z szatni
Uczniowie mają przydzielone szafki.
Dezynfekują ręce, zachowują bezpieczny dystans. W małych grupach do 5 osób przebywają w szatni. Zmieniają obuwie, zostawiają kurtki, myją ręce wodą z mydłem i przemieszczają się w stronę wskazanej sali lekcyjnej.
Pracownik dyżurujący, w razie potrzeby, przypomina uczniom o obowiązku dezynfekcji rąk oraz podejmuje działania ograniczające gromadzenie się uczniów.
Uczniowie korzystający z szatni mają zakryte usta i nos.
Po zakończonych zajęciach uczniowie udają się do szatni zasłaniając usta i nos. W małych grupach do 5 osób zmieniają obuwie, zakładają kurtkę i udają się w stronę wyjścia ze szkoły.
§ 3. Zajęcia świetlicowe
Zajęcia świetlicowe odbywają się w wyznaczonych salach.
Zaleca się, w miarę możliwości, prowadzenia zajęć świetlicowych na świeżym powietrzu na terenie szkolnym, z zachowaniem obowiązujących zasad bezpieczeństwa.
W świetlicy szkolnej uczniowie zachowują dystans. Jeżeli w świetlicy przebywają uczniowie z różnych klas obowiązuje zasłanianie ust i nosa.
W czasie zajęć dzieci korzystają z własnych przyborów. Dzieci nie powinny wymieniać się przyborami między sobą.
W świetlicy obowiązują ogólne zasady higieny: częste mycie rąk wodą z mydłem, ochrona podczas kichania i kaszlu oraz unikanie dotykania oczu, nosa i ust.
Pomieszczenie świetlicy/sali dydaktycznej należy wietrzyć (nie rzadziej, niż co godzinę w trakcie przebywania dzieci w świetlicy), w tym w szczególności przed przyjęciem wychowanków oraz po przeprowadzeniu dezynfekcji.
Podczas realizacji zajęć świetlicowych, w których nie można zachować dystansu, należy ograniczyć zajęcia i gry kontaktowe.
Uczeń nie powinien zabierać ze sobą do świetlicy niepotrzebnych przedmiotów. Ograniczenie to nie dotyczy dzieci ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi, w szczególności z niepełnosprawnościami. W takich przypadkach nauczyciel jest zobowiązany dopilnować, aby dzieci nie udostępniały swoich zabawek innym, natomiast opiekunowie dziecka powinni zadbać o regularne czyszczenie (pranie lub dezynfekcję) zabawek, rzeczy.
Przedmioty wykorzystywane podczas zajęć świetlicowych należy czyścić lub dezynfekować.
§ 4. Biblioteka szkolna
Należy przypomnieć zasady korzystania z biblioteki szkolnej w czasie epidemii oraz godziny jej pracy.
W bibliotece (oprócz nauczyciela bibliotekarza) mogą przebywać 2 osoby jednocześnie, z zachowaniem min. 1,5 m odległości.
W celu wypożyczenia i oddania książek tworzy się przy wejściu do biblioteki punkt wypożyczeń i zwrotów (oznaczone pudełko).
Ogranicza się wolny dostęp uczniów do księgozbioru. Książki podaje i odbiera nauczyciel bibliotekarz w rękawiczkach i maseczce.
W bibliotece wydziela się tzw. „drogę brudną”, tj. miejsce zwrotu książek, które będą poddawane kwarantannie, oraz „drogę czystą” dla książek wypożyczanych z biblioteki.
Przyjmowane książki będą odkładane do odpowiedniego pudła na okres 2- dni kwarantanny. Odizolowane egzemplarze będą oznaczone datą zwrotu i włączone do użytkowania dopiero po okresie kwarantanny.
Po przyjęciu książek od użytkownika należy każdorazowo zdezynfekować blat, na którym leżały książki.
Pracownik biblioteki każdorazowo po wypożyczeniu książek powinien zdezynfekować ręce.
W bibliotece szkolnej obowiązują ogólne zasady higieny: dezynfekcja rąk, ochrona podczas kichania i kaszlu oraz unikanie dotykania oczu, nosa i ust.
Uczniowie stojący w kolejce w celu wypożyczenia książek obowiązani są zachować odstęp między sobą co najmniej 1,5 m. oraz zakryć usta i nos maseczką.
Przed wejściem do pomieszczenia biblioteki wywiesza się szczegółowe zasady korzystania z biblioteki w okresie epidemii i harmonogram godzin pracy biblioteki.
Egzemplarzy zwracanych do biblioteki nie wolno dezynfekować preparatami dezynfekcyjnymi opartymi na detergentach i alkoholu oraz innymi, które mogłyby je zniszczyć.
Należy regularnie czyścić i dezynfekować powierzchnie wspólne, z którymi stykają się użytkownicy, np. klamki, blaty, oparcia krzeseł, klawiatura i myszka, kserokopiarka, włączniki świateł.
Pomieszczenie biblioteki jest wietrzone nie rzadziej niż raz na godzinę, a w razie potrzeby częściej.
§ 5. Wycieczki szkolne
Organizując wyjścia grupowe i wycieczki, należy zachować obowiązujące przepisy prawa i zasady bezpieczeństwa obowiązujące podczas epidemii.
Każdorazowo, zanim nauczyciel podejmie działania mające na celu organizację wycieczki, jest obowiązany uzyskać zgodę dyrektora szkoły.
Nie organizować wyjść grupowych i wycieczek do zamkniętych przestrzeni z infrastrukturą, która uniemożliwia zachowanie dystansu społecznego.
Wyjścia w miejsca otwarte, np. las, park, tereny zielone organizować z zachowaniem dystansu oraz zasad obowiązujących w przestrzeni publicznej.
§ 6. Zajęcia pozalekcyjne.
Zajęcia pozalekcyjne odbywają się po zakończeniu lub przed zajęciami obowiązkowymi.
Organizowane są w małych grupach lub oddziałach klasowych z zachowaniem ograniczeń, zakazów i nakazów epidemicznych.
Przed rozpoczęciem i po zakończeniu tych zajęć – mycie i dezynfekcja powierzchni dotykanych i dokładne wietrzenie sal.
§ 7. Zasady współpracy z rodzicami
Rodzice/opiekunowie odprowadzają dziecko do drzwi szkoły i przekazują dyżurującej osobie.
W razie konieczności, rodzic odprowadzający dziecko może wejść do przestrzeni wspólnej szkoły, tj. przedsionek szkoły z zachowaniem następujących zasad:
1 opiekun z dzieckiem/dziećmi;
utrzymanie dystansu od kolejnego opiekuna z dzieckiem/dziećmi min. 1,5 m;
utrzymanie dystansu od pracowników szkoły min. 1,5 m;
opiekunowie powinni przestrzegać obowiązujących przepisów prawa związanych z bezpieczeństwem zdrowotnym obywateli – obowiązkowa osłona ust i nosa maseczką (rekomendowane maseczki chirurgiczne) rękawiczki jednorazowe lub dezynfekcja rąk.
W okresie epidemii kontakt z rodzicami uczniów odbywa się przede wszystkim za pośrednictwem środków komunikacji zdalnej. Rodzice kontaktują się w pierwszej kolejności z wychowawcą, w razie potrzeby z dyrektorem.
W razie potrzeby bezpośredniego kontaktu rodzica z nauczycielem, wychowawcą lub dyrektorem, rodzic jest zobowiązany do wcześniejszego ustalenia terminu spotkania za pośrednictwem środków komunikacji zdalnej.
Zapewnia się szybką i skuteczną komunikację z rodzicami/opiekunami ucznia – za pośrednictwem telefonu, maila lub z wykorzystaniem innych technik komunikacji na odległość.
W przypadku konieczności odebrania dziecka ze szkoły z powodu podejrzenia zakażenia koronawirusem i nie uzyskania kontaktu z rodzicem, dyrektor szkoły wzywa pogotowie ratunkowe do dziecka.
Rodzice ucznia niezwłocznie powiadamiają wychowawcę lub dyrektora szkoły po tym, gdy otrzymają dodatni wynik badania swojego dziecka w kierunku koronawirusa.
§ 8. Higiena, czyszczenie i dezynfekcja pomieszczeń i powierzchni
Przy wejściu głównym do szkoły oraz w innych ogólnie dostępnych miejscach znajdują się informacje z numerami telefonów do właściwej miejscowo powiatowej stacji sanitarno-epidemiologicznej, oddziału zakaźnego szpitala i służb medycznych.
Pracownik pełniący dyżur przy wejściu do szkoły jest obowiązany dopilnować, aby wszystkie osoby trzecie, w tym rodzice uczniów, wchodzące do szkoły dezynfekowały dłonie lub zakładały rękawiczki ochronne, miały zakryte usta i nos maseczką oraz nie przekraczały obowiązujących stref przebywania, należy zapewnić regularne napełnienie dozowników z płynem do dezynfekcji.
Należy regularnie myć ręce wodą z mydłem oraz dopilnować, aby robili to uczniowie, szczególnie po przyjściu do szkoły, przed jedzeniem, po powrocie ze świeżego powietrza i po skorzystaniu z toalety.
Codzienne prace porządkowe są monitorowane, ze szczególnym uwzględnieniem utrzymywania w czystości sal zajęć, pomieszczeń sanitarno-higienicznych, ciągów komunikacyjnych, dezynfekcji powierzchni dotykowych – poręczy, klamek i powierzchni płaskich, w tym blatów w salach i w pomieszczeniach spożywania posiłków, klawiatur, włączników oraz wietrzenie sal i korytarzy, ze szczególnym uwzględnieniem zapewnienia bezpieczeństwa uczniom w czasie, gdy okna są otwarte.
Przeprowadzając dezynfekcję, należy ściśle przestrzegać zaleceń producenta znajdujących się na opakowaniu środka do dezynfekcji. Ważne jest ścisłe przestrzeganie czasu niezbędnego do wywietrzenia dezynfekowanych pomieszczeń i przedmiotów, tak aby uczniowie nie byli narażeni na wdychanie oparów środków służących do dezynfekcji.
W pomieszczeniach sanitarno-higienicznych wywiesza się plakaty z zasadami prawidłowego mycia rąk, a przy dozownikach z płynem do dezynfekcji rąk – instrukcje dezynfekcji.
Pracownicy obsługi na bieżąco dbają o czystość urządzeń sanitarno-higienicznych, w tym ich dezynfekcję lub czyszczenie z użyciem detergentu.
Sale lekcyjne należy wietrzyć, nie rzadziej niż co godzinę w trakcie przebywania dzieci w sali lekcyjnej, w tym również przed rozpoczęciem zajęć przez dzieci.
9. Żywienie w szkole
Uczniowie mogą spożywać posiłki i napoje przyniesione z domu. Posiłki mogą być przynoszone w pojemnikach prywatnych i w nich spożywane.
Nie należy organizować poczęstunków oraz wspólnej degustacji potraw.
Od dostawców cateringu wymaga się odpowiednich pojemników.
Mleko, owoce i warzywa wydawane są z zachowaniem zasad higieny (osobę wydająca obowiązują rękawiczki oraz zasłonięcie ust i nosa maseczką).
§ 10. Postępowanie w przypadku podejrzenia zakażenia u pracownika szkoły.
Do pracy w szkole mogą przychodzić jedynie osoby bez objawów infekcji lub choroby zakaźnej oraz gdy domownicy nie przebywają w izolacji w warunkach domowych.
Pomieszczenie do odizolowania osoby w przypadku zaobserwowania objawów infekcji dróg oddechowych jest wyposażone w środki ochrony i płyn dezynfekujący.
Pracownicy szkoły w przypadku wystąpienia objawów infekcji lub choroby zakaźnej dróg powinni pozostać w domu i skontaktować się telefonicznie z lekarzem podstawowej opieki zdrowotnej aby uzyskać teleporadę medyczną, z której będą wynikały dalsze czynności dla pracownika (oraz powiadomić pracodawcę o nieobecności). W razie pogarszania się stanu zdrowia należy zadzwonić pod nr 999 lub 112.
W przypadku wystąpienia u pracownika będącego na stanowisku pracy niepokojących objawów infekcji dróg oddechowych – dyrektor szkoły w trybie natychmiastowym odsuwa go od wykonywanych czynności, kieruje do domu i informuje o konieczności pozostania w domu oraz kontaktu telefonicznego z lekarzem podstawowej opieki zdrowotnej (uzyskanie teleporady medycznej, z której będą wynikały dalsze czynności dla pracownika). W razie nagłego pogarszania się stanu zdrowia należy zadzwonić pod 999 lub 112.
W przypadku pracowników z potwierdzonym zakażęniem wirusem SARS-CoV-2, dyrektor szkoły powinien skontaktować się telefonicznie ze stacja sanitarno-epidemiologiczną w celu dokonania przez nią oceny ryzyka epidemiologicznego.
Należy bezwzględnie zastosować się do zaleceń państwowego powiatowego inspektora sanitarnego w zakresie dodatkowych działań i procedur związanych z zaistniałym przypadkiem.
Ustala się miejsce, w którym przebywała osoba z niepokojącymi objawami sugerującymi zakażenie koronawirusem oraz przeprowadzenie dodatkowego sprzątania zgodnie z procedurami, a także zdezynfekowanie powierzchni dotykowych ( klamki, poręcze, uchwyty itp.).
W przypadku potwierdzonego zakażenia SARS-CoV-2 na terenie szkoły należy stosować się do zaleceń państwowego powiatowego inspektora sanitarnego oraz ustalić listę osób przebywających w tym samym czasie w części / częściach szkoły, w których przebywała osoba podejrzana o zakażenie i zalecenie stosowania się do wytycznych z GIS dostępnych na stronie www.gov.pl/koronawirus oraz www.gis.gov.pl odnoszących się do osób, które miały kontakt z zakażonym.
Pracownik szkoły, który został objęty kwarantanną, jest zobowiązany niezwłocznie poinformować dyrektora o kwarantannie jako przyczynie swojej nieobecności w pracy.
§ 11. Postanowienia końcowe.
Z niniejszą procedurą zostają zapoznani wszyscy rodzice, uczniowie i pracownicy szkoły.
Załączniki: